Ingredience
Postup
Do mísy od robota dejte nejprve špetku soli a na ni prosejte mouku. Směs zatím nemíchejte. Na povrchu mouky udělejte důlek. Do důlku nasypejte cukr a zalijte jej teplou vodou. Poté přidejte nadrobené droždí, jemně ho vidličkou pomačkejte a nechte vzejít kvásek. Kvásek by měl přibližně do 15 minut zdvojnásobit svůj objem. Pokud se tak nestane, začněte znovu s novým droždím.
Přidejte změklé máslo a nastrouhanou kůru z jednoho bio citronu. Směs opatrně promíchejte a vypracujte těsto kuchyňským robotem s hnětacím nástavcem. Jak poznáte, že je těsto na tradiční jidášky hotové? Jakmile bude těsto kompaktní, ne příliš lepivé a bude mít pružnou konzistenci, asi jako má plastelína, je hotovo. Vyndejte mísu z robota, přikryjte ji utěrkou nebo potravinovou fólií a na teplém místě nechte těsto zhruba hodinu kynout. Správně kynuté těsto zvětší svůj objem asi dvojnásobně. Jakmile je těsto vykynuté, vyklopte ho z mísy a rozdělte jej nejprve na čtvrtiny a pak na další menší dílky. Měli byste mít přibližně 20 – 24 kousků. Z každého kousku vyválejte váleček, tenký asi tak, jako je váš prst. Tento váleček stočte do požadovaného tvaru. Můžete dělat uzlíky, esíčka, šnečky nebo propletené smyčky. Svým tvarem mají tradiční velikonoční jidášky připomínat kousek svinutého provazu, na němž se oběsil apoštol Jidáš poté, co zradil Ježíše.
Vytvořené kousky pečiva rozložte na plech vyložený pečicím papírem. Dbejte na to, ať mají jidáše kolem sebe dost místa a nechte je ještě asi 15 minut dokynout. Velikonoční jidášky dejte do předehřáté trouby na 180 °C a pečte 18 minut. Med zahřejte a rozmíchejte v něm na kousky nakrájené máslo. Hned po upečení jidášky potřete tenkou vrstvou medové omáčky. Teplé těsto do sebe vsákne med a velikonoční pečivo pak nelepí. Potřené jidáše nechte chvíli chladnout na plechu, pak je ale přesuňte na mřížku. Jidáše podávejte vychladlé. Skvělé jsou třeba s bílou kávou.